Tervise toetamise puhul räägitakse toitumisest, unest, liikumisest, stressist. Aga mis meie kehas on see, mis kõigist neist enim mõjutatud saab ja mille eest me tegelikult hoolt kanname, kui nende tervisevundamentidega tegeleme?
Meie tervenemisel (või tervise toetamisel) on juskui omaette redel. Näiteks ei saa me tegeleda hormonaalset tasakaalu saavutamisega, kui teatud teised organsüsteemid ei toimi korralikult.
Jättes välja hetkel närvisüsteemi (mis on vundament selleks, et meie keha saaks üldse tasakaalus olla), keskendume siin artiklis terviseredeli järgmisele kahele astmele: rakkudes asuvatele mitokondritele ja maksa tervisele.
Mis roll on rakkudel ja mitokondritel meie tervises?
Rakud on meie keha ehituskivid, mis täidavad kõiki elutähtsaid funktsioone, alates energia tootmisest kuni keha kaitsemehhanismideni.
Mitokondrid on rakkudes asetsevad elutähtsad organellid, mis toodavad energiat.
See energia on hädavajalik, et toetada peaaegu kõiki meie kehas toimuvaid biokeemilisi protsesse – alates lihaste kokkutõmbumisest kuni uute rakkude loomiseni.
Mitokondrid muudavad toidu, mida sööd ning hapniku, mida hingad energiaks, mida meie keha kasutab peaaegu iga biokeemilise protsessi käivitamiseks.
Kehvasti töötav mitokonder on justkui aeglane mootor. Sa ei saa lihtsalt piisavalt energiat kätte.
Lisaks energia tootmisele on mitokondrid seotud ka raku surma regulatsiooniga (apoptoos), mis on oluline kahjustatud või vananenud rakkude eemaldamiseks, vältimaks nende potentsiaalset negatiivset mõju meie tervisele.
Mitokondrid peaksid optimaalselt toimima, et luua energiat, kuni need asendatakse uute mitokondritega. Kuid elustiili ja teatud haiguste korral hakkavad mitokondrid aeglaselt kehvemini toimima ja meie rakke kahjustama.
Põhjus, miks sa tunned end üha väsinumalt, kui sa vananed
Kas oled imetlenud kolmeaastase lõputut energiat – seda, kuidas ta ringi hüppab, pidevalt liigub ja tegutseb ning on üliaktiivne? Nüüd kujuta ette üheksakümneaastast käitumas samamoodi. Tundub ebatõenäoline, kas pole? Põhjus peitub energiatasemes.
Miks meie energiatase vananedes langeb?
Vananedes tekivad mitokondri DNAs mutatsioonid, mitokondrid vähenevad arvult ning nende funktsioneerimine halveneb, eriti kui kaotame lihasmassi. Seetõttu väheneb energiatase.
Kuid meil on endal väga palju võimalik teha, et seda kõike aeglustada.
Oksüdatiivse stressi mõju
Oksüdatiivne stress on seisund, mis tekib siis, kui kehas puudub vabade radikaalide (ebastabiilsete molekulide, mis võivad kahjustada rakke) ja antioksüdantide (molekulid, mis neutraliseerivad vabu radikaale) vahel tasakaal. See tasakaalu puudumine võib põhjustada rakukahjustusi, mõjutades rakkude DNA-d, valke ja lipiide, mis on kriitilise tähtsusega rakkude normaalseks funktsioneerimiseks.
Vabad radikaalid ründavad rakke, põhjustades kahjustusi, mis aja jooksul võivad kuhjuda ja viia haiguste tekkeni.
Oksüdatiivne stress on seotud mitmete krooniliste haiguste arenguga, sealhulgas südame-veresoonkonna haigused, vähk, diabeet ja neurodegeneratiivsed haigused nagu Alzheimeri tõbi.
Millest oksüdatiivne stress tekib ja kuidas seda vähendada?
Oksüdatiivse stressi peamised allikad on keskkonnategurid nagu saaste, tubakasuits, keemilised kodupuhastusvahendid ja mitte looduslikud nahahooldustooted, aga samuti elustiilifaktoreid nagu valetoit (ultratöödeldud toit), liigne alkoholi tarbimine ja krooniline stress.
Ka keha enda ainevahetusprotsessid (eriti intensiivse füüsilise koormuse ajal) võivad toota vabu radikaale.
Ühelt poolt saame me hakata vähendama ebavajalikke toksiine meie keskkonnas ja teisalt saame suurendada antioksüdantide osakaalu enda menüüs, sest need mängivad keskset rolli oksüdatiivse stressi vastases “võitluses”.
Antioksüdandid neutraliseerivad vabu radikaale ja vähendavad seeläbi rakkudele tekitatavat kahju. Olulised antioksüdandid, nagu nt C- ja E-vitamiin, seleen ja flavonoidid, on saadaval paljudes toiduainetes. Näiteks:
- Marjad (maasikad, mustikad, vaarikad) on rikkad C-vitamiini ja flavonoidide poolest.
- Pähklid ja seemned sisaldavad E-vitamiini ja olulisi rasvhappeid.
Lisaks värviliste taimede lisamisega saad sa oksüdatiivse stressi mõju oluliselt vähendada sellega, et liigud regulaarselt ja maandad stressi oma elus.
Milline on põletiku mõju meie rakkudele?
Põletik on keha loomulik vastus infektsioonidele ja vigastustele, olles oluline osa immuunsüsteemi kaitsemehhanismist. See aitab organismil võidelda haigustekitajate vastu ja parandada kahjustatud kudesid.
Siiski, kui põletik muutub krooniliseks, võib see mõjutada negatiivselt rakkude tervist ja üldist heaolu.
Akuutne (lühiajaline) põletik on tavaliselt kasulik ja näitab, et keha töötab nakkuste ja vigastustega võitlemiseks.
Krooniline põletik võib tekkida, kui keha puutub pidevalt kokku põletikku soodustavate teguritega. Siia alla lähevad üldjuhul ebatervislik toitumine, ülekaal, stress ja toksiinidega kokkupuude. Krooniline põletik kahjustab rakke ja kudesid, soodustades mitmesuguste haiguste, sealhulgas südame-veresoonkonna haiguste, diabeedi, vähki ja autoimmuunhaiguste arengut.
Kuidas toetada põletike vähendamist?
Meie keha puhastusprotsessid (nii maksa kui neerude kaudu) on kroonilise põletiku ennetamiseks ja rakkude tervise säilitamiseks äärmiselt olulised. Seega saab vähemalt 1-2 korda aastas kehale puhastuskuuride tegemine olla väga abiks.
Lisaks saab keha loomulikke puhastusprotsesse toetada toitaineterikka toitumise, hapendatud toitude söömise, piisava vee joomise ja regulaarse füüsilise aktiivsuse, sest nii väheneb toksiinide kogunemine ja põletikuline koormus.
Samuti on oluline vähendada kokkupuudet keskkonnasaaste ja kemikaalidega, mis võivad põhjustada toksilist koormust ja suurendada oksüdatiivset stressi ning põletikku.
Miks on maks terviseredelil kolmandal kohal?
Maks on ülioluline organ. See täidab üle 500 erineva funktsiooni meie kehas (mõtle korra sellele numbrile!).
Maks mängib üliolulist rolli toksiinide kahjutuks tegemisel, toitainete töötlemisel ning vere puhastamisel. See ainulaadne organ aitab meil seedida rasvu, säilitada veresuhkru tasakaalu ja toota olulisi valke, mis on vajalikud vere hüübimiseks.
Maksa võime kahjulikke aineid filtreerida ja meie toidust kasulikku välja võtta on eluliselt tähtis tervise säilitamiseks, kuna see kaitseb meid keskkonna saaste ja ebatervislike toitumisharjumuste potentsiaalselt kahjulike mõjude eest.
Lisaks sellele osaleb maks ka vanade või kahjustatud vererakkude lagundamises, aidates seeläbi hoida meie vere puhta ja tervena.
Terviseredelil on maks kolmandal astmel just seetõttu, et ilma selle korraliku toimimiseta võivad meie kehas koguneda kahjulikud ained, mis omakorda võib põhjustada erinevaid haigusi ja tervisehäireid.
Maksa tervis mõjutab otseselt meie energia taset, naha kvaliteeti ja üldist heaolu.
Kuidas toksiinide kuhjumine maksa ja teisi organeid mõjutab?
Toksiinide liigne kuhjumine võib maksale avaldada suurt koormust, põhjustades maksarakkude kahjustusi ja häirides maksa funktsioone.
Toksiinid võivad läbida vere-aju barjääri ja avaldada negatiivset mõju ajufunktsioonidele. See võib põhjustada kognitiivsete funktsioonide langust, mäluhäireid, keskendumisraskusi ja suurendada neurodegeneratiivsete haiguste, nagu Alzheimeri tõve ja Parkinsoni tõve riski.
Toksiinide kuhjumine võib suurendada südame-veresoonkonna haiguste riski, põhjustades vererõhu tõusu, veresoonte kahjustusi ja südame funktsiooni häireid. See võib viia südameatakkide, insuldi ja muude südamehaiguste tekkeni.
Toksiinide ülekoormus võib põhjustada nahaprobleeme, nagu akne, ekseem ja psoriaas, ning mõjutada naha üldist tervist ja välimust.
Kokkuvõttes on meie toidus ja keskkonnas levivatel toksiinidel tegelikult mõju kogu meie organismile. Väga palju saab mõjutatud ka meie hormonaalne tasakaal, mis omakorda on kogu meie tervise seisukohalt äärmiselt oluline. Eriti oluline on sellele tähelepanu pöörata siis, kui on plaan jääda beebiootele, aga ka siis, kui tahad lihtsalt elada tervelt ja elujõuliselt nii kaua, kui võimalik.
Sa saad vundamendi toetamiseks väikeste sammude abil palju ära teha
Selleks, et meie keha toimiks tervikuna ja oleks tasakaalus, on oluline kanda hoolt oma vundamendi eest. Ja siin ei räägi ma toitumisest, unest, liikumisest ja stressist vaid organsüsteemide vundamendist (mida muidugi kõik need neli väga tugevalt toetavad).
Kolm kõige olulisemat vundamenti meie organsüsteemis on närvisüsteem, rakkude mitokondrid ja maks, et meie ülejäänud keha saaks kenasti toimida.
Keskendusin täna maksale ja mitokondritele ja nende kahe toetamiseks on loomulikult vaja tegeleda erinevate terviseaspektidega (toitumine, regulaarne liikumine, kvaliteetne uni jne.), kuid palju saad ära teha sellega, et vähenda järk-järgult kehasse jõudvate mürkide taset.
Ning kui seda kõige tundub liiga palju, siis kõige olulisem on meeles pidada, et iga väike samm enda toetamiseks, on oluline.
Ja kusagilt peab ju alustama.