Milline on normaalne seedimine ja soolestiku mikrobioom?

Meie tervislikku seisundit saab hinnata selle järgi, kui hästi suudame me imendada toitaineid, koguda ja eemaldada kehast jääke ning toksiine. Need kõik on seedesüsteemi ülesanded.

Kuidas aga teada, kas sinu seedesüsteem vajab rohkem tähelepanu või kas kõik toimib optimaalselt?

 

Kõhukinnisus, puhitus ja kõrvetised on vaid mõned märgid, mida jälgida

Kas oled valmis tegema ühe kiire testi, et hinnata, millised seedesümptomid sind täna üldse vaevavad?

Seda testi tehes saad teadlikumaks sellest, millised on keha poolt saadetavad sõnumid, et seedesüsteem vajab natuke teistsugust tuge ja toetust.

Testi lõpus räägin sulle, mida nende tulemustega peale hakata. Hakkame pihta?

Loenda üle, kui paljud neist väidetest sinu kohta käivad?

  • Mul on kõrvetised (põletustunne rinnus ja kurgus, hapu maitse suus)
  • Mul on alakõhus pidevalt valud / ebamugavustunne
  • Mul on kõht lahti 
  • Mul on kõht kinni (käin kakal vähem kui 1x päevas, väljaheide on kõva, tükiline)
  • Ma tunnen, et ma ei suuda tihtipeale kõike välja kakada
  • Mul on kannatamatult halvasti lõhnav väljaheide
  • Mu väljaheide on aeg-ajalt rasvane või esineb steatorröat (selle puhul väljaheide puderjas, heledam, nn savi värvi, kipub poti seintele kleepuma)
  • Väljaheites on verd
  • Väljaheite värv on tihtipeale muud, kui pruun (ka siis, kui ma ei ole eelmisel päeval söönud suuremas koguses punaseid või rohelisi toite või söönud söetablette)
  • Mu väljaheites on toitu, mis ei ole korralikult seedinud (v.a. kui see on mais või mõned seemned)
  • Mul on toidutundlikkust, reaktsioone mõnele toidule
  • Kogen tihtipeale kõhus puhitust (kõht suureneb ja on pinges)
  • Mul on tihti väga halva lõhnaga gaasid
  • Mul isutab magusa ja nisutoodete järgi
  • Mul on ülemäärast stressi
  • Olen 2-3 aasta jooksul teinud läbi rohkem kui 1 antibiootikumikuuri
  • Mul on kroonilisi pärmseene nakkusid (tupes, jalgadel, küüntel)
  • Mul hakkab paha pärast toidulisandite võtmist
  • Ma tunnen end pärast sööki väsinuna
  • Mul on nahaprobleeme (akne, psoriaas jne.)
  • Mul on krooniline väsimus

Päris korralik list asju, mida jälgida. 

 

Mida selle teadmisega peale hakata?

Kui sa vastasid 22st 3’le, siis on sinu seedetraktiga suure tõenäosusega kõik hästi.

Kui 4-11 väidet käisid sinu kohta, siis on sul vaja oma seedetraktile rohkem tähelepanu pöörata.

Kui 12-22 väidet käisid sinu kohta, siis on tegemist juba suurema soolestiku tasakaalutusega ning soovitan pöörduda spetsialisti poole, et kaardistada ära järgmised sammud. 

Kas see on teaduslik test? Kindlasti mitte 🙂

Ja mõned sümptomid heiskavad suurema punase lipu, kui teised.

Aga alustuseks on see hea kaardistus, millega edasi minna. 

Millised seedesümptomitest peaks peas punase lipu tõstatama?

Punase lipu all pean ma silmas olukorda, kus tõesti tasub võimalikult kiiresti uurida, milles võib olla asi. See ei tähenda, et teiste seedesümptomitega tegelemisel võib väga pikalt venitada, aga nende puhul saab keha veel omade jõududega hakkama (mis siis, et mitte optimaalselt ja tervist toetavalt).

 

Punase lipu seedesümptomid on minu jaoks järgnevad:

  • Väljaheites on verd
  • Väljaheite värv on punane, savivärvi või väga kahvatu (v.a. siis, kui punaseks teeb eelmistel päevadel söödud punane toiduaine)
  •  Väljaheide on musta värvi – kui sa ei ole  just eelmistel päevadel söönud tumedaid/musti marju või toite või võtnud teatud ravimeid (vismuti subsalitsülaat; raua toidulisandid; aktiivüsi), siis pöördu koheselt arsti poole.

Mida on oluline soolestikus elavate bakterite kohta teada?

Meie soolestikus elab ca üle 30 triljoni bakteri ja neid liigitatakse laias laastus kaheks.
Leidub nii öelda häid baktereid, mis toodavad meile kasulikke ühendeid ja täidavad väärt funktsioone. Ning leidub nn võimalusi otsivad bakterid, mida vahel kutsutakse ka halbadeks bakteriteks (kuid keda on meil ka väikesel määral vaja). 

Mulle meeldib neid kutsuda „mässajateks ehk rebeliteks“ –  väikeses annuses on hea vaheldus „normaalsele“, kuid kui neid tekib liiga palju, tekib ka probleeme. 

Mõlemad söövad vaid taimi ehk süsivesikuid ja eelkõige taimi, milles on kiudained. 

Need nn head bakterid eelistavad toitainerikkaid ja aeglaselt imenduvaid süsivesikuid nagu brokkoli, kinoa, mandlid jne. „Mässajad“ bakterid eelistavad suhkrurikkamat toitu nagu sai, šokolaad, riis, kartul jne.

Mida rohkem toidame häid baktereid nende lemmiktoiduga, seda rohkem meil neid kasulikke baktereid on.

Ning siit tulebki mängu isude seos sinu seedetraktis toimuvaga

Mida rohkem sööme kiireid süsivesikuid, seda rohkem on meil baktereid, kes jumaldavad suhkrurikkaid toite.

Seda suurema tõenäosusega langeb meie mikrobioomi mitmekesisus ehk juhtpuldi võtavad bakterid, kes tekitavad meile lõpuks põletikke ja erinevaid haigusi. 

Lisaks toodavad paljud haigusi tekitavad bakterid peptiide, mis on hämmastavalt sarnased nt greliinile (näljatunnet tekitav hormoon) ja neuropeptiid YY’le (suurendab söögi tarbimise hulka ja talletab sellest saadud energia rasvana). 

Mida see siis tähendab?

Kui meil ei ole kõht tühi, aga need haigusi tekitavad bakterid tahavad kasvada, saavad nad potentsiaalselt saata meie ajule sõnumeid, et nad tahavad süüa. Isegi, kui sul kõht tühi ei ole. 

Paljud nahaprobleemid (akne, psoriaas, dermatiit, rosacea) võivad olla seotud soolestikuga

Akne on miski, mille puhul soovitatakse tihtipeale tõhusaima leevendajana beebipille. Kuid tegelikult on akne juurpõhjus tihtipeale just soolestikus, sest selle tasakaalutus võib mõjutada põletikuliste protsesside reguleerimist organismis. Ning seda kursioossem on, et on uuringuid, mis näitavad, et pika-ajaline beebipillide kasutamine kahjustab soolestikku (ehk seda, kus nahaprobleemid üldse alguse said).  

Kuna soolestiku mikrobioomi häired mõjutavad üldiselt ka immuunsüsteemi reaktsiooni, siis tihtipeale võib see põhjustada nahal ka põletikulisi reaktsioone, nt ekseemi ehk atoopilist dermatiiti.

Kuigi psoriaas ja rosacea ei ole soolestiku düsbioosi poolt otseselt tekitatud, siis võib tasakaalus mikrobioota tunduvalt vähendada nende haiguste sümptomeid. 

Mida näitavad puhitus, toidutundlikkus ja väsimus seedesüsteemi kohta?

Puhitus võib olla märk sellest, et keha ei seedi või ei talu teatud toiduaineid korralikult, mis viitab võimalikele toidutalumatusele või -allergiatele. Toidutundlikkus omakorda võib põhjustada põletikku ja soolestiku ärritust, mõjutades negatiivselt toitainete imendumist ja tekitades nõiaringi, mis viib väsimuse ja energiapuuduseni.

Väsimus, eriti pärast sööki, võib samuti viidata sellele, et keha kulutab tavapärasest rohkem energiat toidu seedimisele, mis võib olla tingitud toidu talumatusest või seedesüsteemi põletikulistest seisunditest.

Need sümptomid nõuavad tähelepanu, sest need võivad olla märgid soolestiku mikrobioomi tasakaalustamatusest, mis on oluline mitte ainult seedimise, vaid ka üldise tervise ja heaolu jaoks. 

Seedeprobleemid kui tugev märguanne viia ellu muutus

Kokkuvõtlikult tahan öelda, et jälgi oma keha ning seda, kuidas see erinevatele toitudele reageerib. Jälgi oma väljaheidet. Jälgi nahatervist ja muid sümptomeid, mida varasemalt nimetasin.

Kui soolestik on tasakaalus võidab sellest kogu sinu tervis. Ja ka vastupidine on kahjuks tõsi. Kui soolestik ja seedesüsteem ei tööta korralikult, siis sa ei saa piisavalt toitaineid, mida su keha vajab, sa võid silmitsi seista kroonilise põletiku tasemega ja erinevad mürgid ja jäägid jäävad liialt pikalt su organismi “vedelema”. 

Need muudatused, mida sa vajad oma toitumisse ja elustiili ei pruugi olla üldse suured, aga on oluline, et need on teadlikud.

Kui soovid kõhutervise eest hoolitsemise kohe ette võtta, siis julgustan kaaluma "Progress sinu kõhutervises" kursust.

Minu teada ei ole Eestis teist sarnast kursust, mis tervikuna sinu seedesüsteemi toetaks (ja mis annaks infot ka erinevate tõsisemate seedeprobleemide kohta - kuidas neid tuvastada ja mida nende puhul järgmise sammuna teha).
Scroll to Top